Vajinismus Tedavisi Bilgi Portalı

Orgazm Bozukluğu Tedavisi

Orgazm bozukluğu tedavisiKadınlarda orgazm bozukluğu tedavisi nasıl yapılır?

Kadınlarda yaşanan orgazm bozukluğu, bu sorunu yaşayan kadınlar için çok ciddi bir problemdir. Hem kadın hem de erkek cinsellikte istediği hazzı yakalayamamakta, mutsuz olmakta ve sosyal sorunlar yaşamaktadırlar. Orgazm bozukluğu yaşayan kadın zaman içerisinde cinsel isteksizliğe kadar varan bir sürece ulaşmakta, erkek ise eşini tatmin edemediğini düşünmekte ve sıkıntı yaşamaktadır. Orgazm bozukluğu birçok nedenden dolayı olabilmektedir.

  • Yanlış öğrenilmiş mastürbasyon alışkanlığı,
  • Cinselliğe karşı edinilmiş yanlış bilgiler,
  • Partnerin yani erkeğin uygunsuz ve uyumsuz davranışları

kadında orgazm bozukluğu yaratabilir. Kadın ilk olarak orgazmın ne olduğunu öğrenmeli bunun için de bir basamaklama tedavisi dediğimiz süreçten geçmelidir.

Kadınlarda orgazm bozukluğunun tedavisi-terapisi büyük bir oranda başarı sağlamakta bu sıkıntıyı yaşayan kadınlar, orgazmı öğrenerek sağlıklı ve mutlu bir cinsel hayata kavuşmaktadırlar. Eğer kadın orgazmı bilmiyorsa ilk yapılacak şey kişiye klitoral de olsa orgazmı öğrenmesiyle başlar. Daha sonra çeşitli terapi yöntemleri, verilen bilgiler ve egzersizlerle beraber vajinal orgazm öğretilir ve kadın bu sorunu aşmış olur.

 

Makale video iconAşağıdaki videoda Dr. Cenk Kiper, kadınlarda görülen orgazm olamama nedenleri ve tedavisi hakkında bilgiler vermektedir.

 

Devamını oku...  [Orgazm Bozukluğu Tedavisi]
 

Vajinismusa Erkeklerin Bakış Açısı

Vajinismusa erkeklerin bakış açısıVajinismus sorununa erkeklerin bir kısmı başlangıçta çok ılımlı yaklaşır. Ve bedensel hiçbir sorunu olmamasına rağmen, bazen erkekte sertleşme sorunu da başlayabilir. Erkek sonuçta tahammülsüzleşebilmekte ve eşini zorlayabilmektedir. Bazen de hanımlarımız tedavi olmayı istedikleri halde eşlerinin sorunu önemsemediklerini, tedaviyi ertelediklerini veya olay çözüme yaklaştığı sırada erkeklerin destek göstermediklerini fark eder ve buna çok şaşırırlar.

Cinsel ilişki ile ilgili kaygı ve korkular yalnızca kadınlarda olmaz; bazı erkeklerde de olabilir. Bunu aklınızdan çıkarmazsanız, eşinizi de anlayabilirsiniz, bu da çözümü kolaylaştırır. Onunda ilişkiden korkabileceğini, canının acıyabileceği ve ilişkide penisinin zarar göreceği düşüncesinin olabileceğini kabul etmeniz gerekebilir.

Tedavi de hanımların yanı sıra, erkeklere kaygı ve korkularını yok edici, destek verici terapi yapılır. Çünkü vajinismus kadının ve erkeğin ortak sorunudur. Hiçbir taraf diğerini suçlamamalı veya anlayışsız olmamalıdır.

Devamını oku...  [Vajinismusa Erkeklerin Bakış Açısı]
 

Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni)

Ağrılı cinsel ilişki, disparoniKadınlarda yaşanan ağrılı cinsel ilişki,disparoni olarak isimlendirilir. Bu sorunu yaşayan kadınlar cinsellik sırasında acı çektiklerinden zamanla cinsel isteksizlik yaşamaya başlarlar ve ilişki sırasında vajinada kuruma meydana gelebilir. Bu süreç erkekte de erken boşalma ve sertleşme problemleri yaratacak bir sürece kadar devam edebilir. Kadının cinsel ilişkide ağrı duyması fiziksel olabileceği gibi psikolojik nedenlerden de olabilmektedir.

Yaşanmış doğum travmaları, ameliyatlar ve yumurtalık iltihabı veya kistleri gibi süreçler kadında fiziksel bir takım ağrılar oluşturabilmektedir. Aynı zamanda vajende oluşan bir takım anormallikler ve yaralanmalar da kadının cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı çekmesine sebep olabilir. Bu süreçler yapılan muayene sonucunda tespit edilip gerekli şekilde tedavi edilebilir.

Devamını oku...  [Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni)]
 

Vajinismus Sebepleri

Vajinismus sebepleriVajinismus sebepleri psikolojiktir ve çeşitli faktörlerden oluşmaktadır. Anne ve babanın küçük yaştaki kızını büyümeye, cinselliğe, kadın olmaya ve anneliğe hazırlamamasıdır. Bunun arkasında da koruyucu anne-baba tutumları (gereksiz koruyuculuk), dış dünyanın gerçeklerine çocuğu hazırlamamak vajinismusa sebep olan en büyük etkeni oluşturmaktadır. Diğer bir problem ise cinsellik hakkında kişinin yeterli bilgi sahibi olmaması, çevresinden edindiği yanlış cinsel bilgilendirmeler ile cinselliği gerçeğinden farklı olarak sıkıcı, can alıcı, problem yaşayıcı ve kadın için bir dert olarak tanımlamayı öğrenmesi ve diğer insanların sağlıklı yaşadığı bir paylaşım olan haz duydukları bir süreci zihninde acı ve rahatsızlık yaratacak bir süreç olarak tanımlamasıdır.

Diğer yandan vajinismusun sebeplerinin küçük bir yüzdesini de geçmişte yaşanmış fiziksel travmalar (cinsel denemeler olabilir) ya da küçüklükte yaşanılan tacizler oluşturabilmektedir. Bu tip sebeplerden dolayı kadın severek evlendiği eşi ile beraber o evliliğin gerekliliği olan cinselliği maalesef yerine getirememektedir.

Devamını oku...  [Vajinismus Sebepleri]
 

Evliliğin Kâbusu: Vajinismus

Evliliğin kabusu, vajinismusVajinismus kadının korku, panik ve acı hissedeceği kaygısıyla kasılıp ilişkiye izin vermemesi, kontrolsüzce kasılması, bacaklarını kapatmasıdır. Kadınlardaki ilişkiye girememe korkusu olan vajinismus, eğer tedavi edilmezse evliliği tehdit edecek boyutta ciddi bir soruna dönüşebilir.

Kadın ilişkiye girerse canının çok acıyacağına, kötü, yasak, ayıp bir şey yapacağına inanır. Nedeni tamamen psikolojiktir. Kadın ya gelişme çağındaki yanlış bir eğitimden dolayı ya da yaşadığı, duyduğu, gördüğü bir olaydan etkilenerek cinsel ilişkiden korkmakta ve ilişkiye girememektedir. Dışarıdan bakan insanlar için inanılmaz gibi gelse de birçok kadın bu sorunu yaşamaktadır. Bu yüzden birçok evlilik bitmektedir.

Tedavi merkezlerine bu konu ile birçok insan başvurarak tedavi oluyor. Sonuç olarak sağlıklı bir cinsel hayat, mutlu bir evlilik sürdürüyor.

Devamını oku...  [Evliliğin Kâbusu: Vajinismus]
 

Vajinismus Hakkında Sorular ve Cevapları

Vajinismus hakkında sorular ve cevapları

Vajinismus sebepleri her zaman psikolojik midir?

Vajinismus dediğimiz, ilişkiye girememe probleminin sebebi psikolojiktir. Burada kişinin tamamen kendi düşüncesinde ve kafa yapısında oluşturduğu aklında canlandırdığı unsurlar ile yarattığı ortamdan kaygı duymaktadır. Normalde böyle bir süreç yoktur. Eğer fiziksel bir sorun var ise zaten bu fiziksel bir engel olarak değerlendirilir. Jinekolojik muayene ile tespit edilerek gereği ne ise ameliyat, ilaç veya başka bir yöntemle bu giderilir. Çünkü vajinismus, hiçbir fiziksel engel olmadan kişini ilişkiye girmesini engelleyici hiçbir neden olmadan bu durumu yaşaması olarak tanımlayabiliriz.

Eğer ortada fiziksel bir sebep olmadan kişi herhangi bir şeyi yaşayamıyorsa bir korku, kaygı, endişe veya bilgi yetersizliğinden buna psikolojik sebep denir ki psikolojik sebeplerin büyük bir çoğunluğunun çözümünü ise maalesef kişi kendi kendine çözememekte ve bu konuda kişilerin profesyonel destek alması gerekmektedir.

Devamını oku...  [Vajinismus Hakkında Sorular ve Cevapları]
 

Vajinismusta Yanlış İnanışlar

Vajinismusta yanlış inanışlarVajinismuslu kadınların bazıları, kızlık zarlarının çok kalın olduğuna ve bu yüzden ilişkiye giremediklerine inanırlar. Sorunun kızlık zarının ortadan kalkmasıyla çözüleceğine inanan çift, bir kadın doğum uzmanına giderek kızlık zarlarını ameliyatla açtırırlar. Ama bu da çözüm getirmez ve bununda işe yaramadığını gören çift iyice umutsuzluğa kapılır.

Vajinismus sorunu olan kadınların büyük çoğunluğu doktora muayene olamaz. Tıpkı ilişkide olduğu gibi panik ve korkuya kapılır. Bacaklarını kapatır ve ağlama krizine girerler. Bazen de sorununun ilaçlarla veya genel anestezi (bayılma) altında ilişkiye girmekle çözüleceğine inanılır. Uyutularak kaslarda gevşeme sağlanabilir. Hatta yanlış bir metod olarak vajinismuslu kadınların genel anestezi ile uyutulup partnerleri ile cinsel ilişkiye girmeleri sağlanır. Ama bu sorunu çözeceğine daha da büyütebilir. Kadın uyanık olduğunda cinsel ilişkiden iyice korkacaktır.

Devamını oku...  [Vajinismusta Yanlış İnanışlar]
 

Vajinismus Problemi Yaşayan Çift Ne Yapmalıdır?

Vajinismus problemi yaşayan çift ne yapmalıdır?Yapılacak tek şey, gene diğer bütün problemlerde olduğu gibi en yakın bir uzmana başvurmaktır. Çünkü vajinismus probleminin diğer sıkıntılardan, hastalıklardan hiçbir farkı yoktur. Bu da sizin yaşadığınız bir probleminizdir. Eğer bir problemi yaşıyorsanız isterse bütün dünya böyle bir problem olmaz desin eğer kişi o kaygıyı, endişeyi yaşıyor ise onun için en önemli şey bu problemin çözülmesidir.

Vajinismus problemi yaşayan kişiye (vajinismuslu kadın) en iyi yaklaşım yolu kişinin problemini kabul ettiğinizi hissettirmeniz ve gerçek anlamda da bunu yüreğinizde hissetmenizdir. Kişinin problemine saygı duymanız ona bir yaşama alanı açmanız onu anlamanız ve istiyor ise de çözüm sağlamanızdır.

Devamını oku...  [Vajinismus Problemi Yaşayan Çift Ne Yapmalıdır?]
 

Vajinismusun Çözümü

Vajinismus nasıl çözülür?

Vajinismusun çözümüHer insanın içinde her problemi çözme yetisi vardır. Yeter ki birinci basamakta bunu çözmeyi isteyin. Eğer bir şey yapmak isterseniz ve bunun gereklerini yerine getirirseniz başaramayacağınız hiçbir problem yoktur.

Vajinismusun çözümü, vajinismus terapisi ile rahat ve çok kısa sürede çözülebilmektedir. Ama kişinin içindeki yaşadığı kaygılardan dolayı problem için başvurması ve bir tedavi-terapi sürecine girmesi maalesef kadın için korkutucu olabilmektedir. Önemli olan 1. adımda doktora başvurmaktır. İlk olarak problemin tanımlanması, hastanın sıkıntısının belirlenmesi ve terapi sürecinin düzenlenmesi gerekir. Daha doktora başvurmadan birtakım kaygı ve endişe içerisine girerseniz bu problemi çözme şansınız azalmaktadır.

Vajinismus problemini kim çözer?

Vajinismus probleminin çözümü birçok doktor tarafından başarılı bir şekilde yapılabilmektedir. Önemli olan doktorla iletişim kurmanız, ona inanmanız, güvenmeniz ve gerçekten bu problemi çözmeyi istemenizdir.

Devamını oku...  [Vajinismusun Çözümü]
 
<< < 2 4 5 > Son >>

Sayfa 2 - 5

Son Makaleler

Vajinismus Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Evlilik dediğimiz süreç, içerisinde cinselliği ve üremeyi de kapsayan bir süreçtir. Eğer bu evliliğin içerisinde cinselliği yaşayamadığınız zaman bir süre sonra evlilik bağları zayıflamaya başlar. Başlangıçta birbirini idare eden çiftler, birbirlerine toleransla yaklaşan bu çiftler zaman içerisinde 1. etapta cinsellik boyutuna gelmemek için bir takım sorunlar çıkarılabilmektedir. Bu sorunlar; birbirinden uzaklaşmalar gün geçtikçe artarak çiftlerin birbirlerine karşı olan saygı ve sevgisini azaltır hatta bazı erkeklerin cinsellik yaşamak için dışarıya başka partnerler bulmasına da neden olabilir. Ve bir süre sonra bakarsınız ki evlilik kurumu yavaş yavaş yıpranmaya ve tükenmeye doğru gitmektedir.

Bazı çiftlerde gördüğümüz zaman hanımlar, ilk yıllarda eşlerinin çok anlayışlı olduğunu onları cinselliğe zorlamadığını söylemektedirler. Ama süreç içerisinde bu durum böyle kalmamakta partnerlerin birbirlerine karşı olan sevgisi azalarak boşanmayla sonuçlanabilmektedir.

Vajinismus, cinsel problemler içerisinde basit olarak tedavi edilebilen bir problemdir. Bu kadar basit tedavisine rağmen eğer tedavi edilmezse de kişinin hayatında çok ciddi etkileri olan kişiyi mutsuzluğa, boşanmaya  ve hayattan kopmaya yönelten bir problemdir.

Çekinmeden hekime-terapiste başvurup bu probleminizi aşabilirsiniz.

 

Vajinismus Neden Olur?

Neden vajinismusum?

Vajinismusun arka yapısında, vajinismusa neden olan kadının cinsel ilişkiden korkmasının, çekinmesinin arkasında birçok nedenler olabilmektedir. Bunlar; kişinin çocukluk yaşından itibaren öğrendiği yanlış bilgilerden, kimlik yapısından veya eş ile arasında olan ilişki sürecinden daha birçok nedene kadar uzanabilmektedir.

Genel olarak baktığımız zaman bu hanımlarımızın birçoğu bilgi düzeyinde ilişkinin doğal bir süreç olduğunu herkesin bunu yaşayabildiğini, ilişkinin kadına acı vermediğini hatta zevk aldığını bunu istediğini söylemekte ama o an geldiğinde duygusal süreçte bunu yaşayamadığını çok ciddi anlamda kaygı-endişe ve panik duyduğunu canının yanacağını hissettiğini kötü bir şey yaptığı duygusuna kapıldığını söyleyerek kontrolsüzlük yaşadığını belirtmektedir.

İşte bu sürecin arka planında birtakım problemler yatmaktadır.  Süreci de tanımlayacak olursak, bu hanımlarımız ön planda fiziksel olarak gelişmiş, yetişkin kadınlar olup, arka planda duygusal anlamda küçük kız çocuklarıdır. Bu sürecin böyle gelişmesinin nedenlerinin bir tanesi de anne ve babanın ya çok koruyucu bir tavırla genç kızın duygusal olarak gelişmesini engellemesi ya da baskıcı bir tutum içerisinde gene genç kızın duygusal olarak gelişmesini engellemesi vardır.

 

Vajinismus Türleri

Vajinismus çeşitleri (türleri) nelerdir?

Primer (birincil) vajinismus

Kadının daha evvel bir cinsel birliktelik yaşamadığı ve ilk cinsel deneyiminde ortaya çıkan vajinismus türüdür.

Sekonder (ikincil) vajiinismus

Genelde zorlayıcı vajinismus tedavileri sonrası ortaya çıkabilen bir vajinismus türüdür. Hasta daha evvel vajinismus problemini yaşamıştır ve bizim uygun görmediğimiz içki, çeşitli anestezik yöntemler ile kızlık zarının aldırılması gibi uygun olmayan yöntemler ile vajinismus sorunu geçici olarak aşılır. Fakat en ufak travma ve duygusal sıkıntıda vajinismus sorunu tekrarlayabilmektedir. Bu durum zorlama vajinismus tedavileri süreçleri sonucu ortaya çıkmaktadır.

 

Vajinismusun Çiftler Üzerindeki Etkileri

Vajinismus problemi yaşayan çiftler başlangıçta birbirlerine anlayışla yaklaşırlar. Bunun arkasında bu sürecin yeni olması, hem de kadın ve erkeğin aynı duygusal arka planı paylaşması yer almaktadır. Çünkü vajinismus kaygısını yaşayan duygusal yapıdaki hanımları gene aynı duygusal yapıya yakın yani arka planda çocuksu duygusal yapıya yakın erkekler seçmektedir. Ve süreçte bir süre sonra her iki tarafta bundan bunalmaya, kabullerinden vazgeçmeye ve birbirlerini suçlamaya başlarlar. Ve gene yaşanılamayan, başarılamayan cinsellikten sonra cinsel denemelere ara verilmektedir.
Başlangıçta bu süreç çeşitli bahanelerle aynı saatlerde yatağa girmekten kaçınmakla başlar. Bazen bilinçaltı süreçlerin getirdiği sıkıntılar ile beraber olur olmaz şeylerden çiftler kavga etmekte, küsmekte ve böylece o geceyi o günü kurtarıp cinselliği yaşamamakta, denememektedirler. Çünkü denenen bir cinsellik sonuçta başarılamayacak her iki taraf için kaygı, üzüntü ve mutsuzluk olacaktır.

 

Vajinismus Ne Sıklıkta, Kimlerde Görülür?

Vajinismus, kadının ilişkiye girememesi için herhangi bir fiziksel problem olmadığı halde duygusal sıkıntıları cinselliği, cinsel ilişkiyi anlamlandırması ile ilgili farklı düşüncelerden kaygı, korkularından dolayı bu evlilik hayatını cinselliği-beraberliği yaşayamamasıdır.

Vajinismusun görülme sıklığı nedir?

Maalesef vajinismus, ülkemizde dünya popülasyonuna göre yaygın oranda görülmektedir. Dünya popülasyonunda bu rakam kadınların içinde %1-2 iken ülkemizde ise %7-10 arasında bir rakam ile seyretmektedir. Bunun altında da kız çocuğuna büyürken veya kadına toplum içerisinde verdiğimiz veya vermediğimiz rollerden kaynaklanan bir süreçtir. Ülkemizde sıkıntıların arkasında bizim kültürel kodlarımız ve aile ilişkilerimizin ciddi bir anlamı vardır. Belki küçükken koruma amaçlı o küçük kızı büyütmememiz birçok şeyden sakınmamız, büyüdüğünde onun duygusal olarak o kadınlık rolüne geçememesi ve cinsel ilişkiyi yaşayamamasına sebep olmaktadır.

 

Vajinismus Terapisi

Vajinismus terapisi kısa ve basit bir süreçtir. İnsanların zihinlerinde canlandırdıkları gibi çok uzun aylar, yıllar süren ve maliyetleri inanılmaz boyutlara ulaşan bir terapi değildir. 3-5 seanslık basit terapiler ile 2-3 haftalık süreçlerde vajinismus problemi rahatlıkla çözülebilmektedir. Aynı şehirde terapisti olmayan kişilere biraz daha yoğunlaştırılmış bir terapi ile 2-3 günlük sürelerde yapılmaktadır.

Ama tabii sağlıklı olan o duygunun pekiştirilerek kişinin çok zorlanmaması için genelde 2-3 haftalık bir terapi sürecini 3-5 seansı bu 2-3 haftanın içerisine yaymaktayız. Fakat şehir veya yurt dışı vakalarda da 2-3 günlük sıkıştırılmış-yoğunlaştırılmış bir terapi ile problem çözülmektedir.

 

Anketler

Vajinismus Nedir?