Vajinismus Tedavisi Bilgi Portalı

Vajinismus Egzersizleri

Vajinismus kegel egzersizleriVajinismus tedavi süreci "Vajinismus Tedavi Yöntemleri" makalesinde belirtildiği gibi hastaya özel ve değişik aşamalardan oluşmaktadır. Vajinismus sorunu kişinin psikolojik yapısından, kaygı, korku, duygusal alt yapısından kaynakladağından kişiye sadece terapi uygulanmamaktadır. Vajinismus ve benzeri psikolojik hastalıklarda kişinin ruhunu ve bedenini uyumlu olarak tanıması ve anlaması için çalışmalar ve vajinismus egzersizleri (kegel egzersizleri) de yaptırılmaktadır.
Devamını oku...  [Vajinismus Egzersizleri]
 

Vajinismus Nedir Kısaca...

Vajunusmus nedir, vajinismusun tanımı Cinsel ilişki sırasında vajen girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması ve cinsel ilişkinin gerçekleşemediği bir bozukluk halidir. Vajinismus kadının yaşadığı bilinçdışı bir anlamı olan, vajen kasının kasılma reaksiyonudur. Vajinismus, kadın tarafından bilinç düzeyinde yaşanılmasını istemediği ve rahatsız olduğu bir durumdur. Vajinismuslu kadınlarda cinsel birliktelik dışında vajen girişi kontrol edilebilir veya edilemez.
Devamını oku...  [Vajinismus Nedir Kısaca...]
 

Vajinismus - Çocuklukta Oluşum Nedenleri

Vajinismusun çocuklukta oluşum nedenleriVajinismusun Nedenleri - Çocuk ile anne ve baba arasındaki ilişkinin normal ve sağlıklı bir süreçte geçmemesi karakter yapılanmasında bazı eksikliklere sebep olmaktadır. Aklımızla her ne kadar cinsellik yaşanması gereken bir şey olduğunu söylesekte, içsel olarak (bilinç düzeyinde ya da bilinçdışı) yoğun bir sıkıntı yaşanılabilmekte ve kişi bu sıkıntıda cinsel birlikteliği yaşamama ile uzak durmaktadır.

Karakter (kişilik) kusurları olan kişilerde, cinsellik yaşanmış olduğunda veya  yaşamaya çalışıldığında içsel olarak;

Devamını oku...  [Vajinismus - Çocuklukta Oluşum Nedenleri]
 

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisiVajinismus, nedenleri çeşitli olmasına rağmen, tedavisi kesinlikle mümkün olan psikolojik bir sorundur.  Vajinismus tedavisi için gelen danışan, ilgiyle ve ayrıntılı olarak dinlenilmelidir. Duyguları anlaşılmaya çalışılmalıdır. Danışana, ayrıntılı bir psikolojik (ruhsal) anemnezi alındıktan sonra problemin çözümü aşamasında neler yapılacağına dair bilgilendirme yapılır. Vajinismus tedavisi için problemi çözmek istemek ve yapabileceğine inanmak önemli bir adımdır. Danışan fiziksel olarak kadın olsa bile, duygusal olarak kadın olma konusunda içsel problem yaşamaktadır. Danışana, kendine özel sebeplerinin vajinismus olarak nasıl oluşabileceği anlatılmalıdır. Ve sonra insanın ruhsal yapısı anlatılmaktadır.

Devamını oku...  [Vajinismus Tedavisi]
 

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus belirtileri

Vajinismus belirtileri nelerdir?

Vajinismus çok seyrek olarak iç ve dış cinsel organların yara ve enfeksiyon gibi sebeplere bağlı oluşmak dışında tamamıyla psikolojik kökenli bir rahatsızlıktır.

Her insan özel ve özneldir.

 • İnsanın ruhsal (psikolojik) yapısının oluşumunda genetik mirasının,
 • geçirdiği hastalıkların,
 • annesinin karakter yapısının,
 • annesinin varlığının ya da yokluğunun,
 • babasının karakter yapısının,
 • babasının varlığı ya da yokluğunun,
 • kardeşlerin,
 • aile içi ilişkilerin,
 • sosyal ve kültürel çevrenin etkisi,
 • akraba ilişkileri,
 • ekonomik koşullar,
 • eğitim,
 • hayatın içinde yaşanmış kişisel travmalar,
 • sosyal felaketler gibi birçok faktörün vajiinismus belirtileri olarak vajinismus problemine sebebiyet verdiği gözlenmektedir.
Devamını oku...  [Vajinismus Belirtileri]
 

Vajinismusun Hissettirdikleri

Vajinismusun hissettirdikleriCinsel ilişki (seks) sırasında kişi birden bir panik içerisine girer. Sıkıntı ve korku yaşar. Her ne kadar aklıyla cinselliği yaşamak istese de kontrolünü yitirir. Vajinal pubik kasların kasılmasıyla birlikte, bütün vücudunda bir gerginlik hisseder.

Eşini iter, bacaklarını kapamaya çalışır. Sonrasında ise büyük bir utanma, suçluluk, kendini küçük görme, cinselliği yaşamayanın eksikliğini hissetme, üzülme, hayal kırıklığı yaşanır. Üstüne birde toplum içinde yükselen "ne zaman çocuk geliyor?" baskısını hissetmektedir. Bu girdap zamanla cinsel birlikteliğin daha da büyük bir kabus haline getirmektedir ve cinsel isteksizlik oluşmaktadır.

Devamını oku...  [Vajinismusun Hissettirdikleri]
 

Vajinismuslu Kadınların Eşleri

Vajinismuslu kadınların eşleriVajinismusta, eşin tutum ve yaklaşımı çok önemlidir. Eğer erkek eşinin kaygı ve korkularını, vajinismus problemini anlamaya çalışıp, onun yanında olduğunu göstermek yerine; bir an önce cinsel birlikteliği gerçekleştirip hem kendisine ve eşini, hem de aile büyüklerine karşı erkekliğini gösterme çabasına girerse, problemin halledilmesi zorlaşacaktır.

Devamını oku...  [Vajinismuslu Kadınların Eşleri]
 

Vajinismusa Sebep Olan Yanlış İnanışlar

Vajinismusa sebep olan yanlış inanışlarVajinismusa sebep olan yanlış inanışları sıralarsak aşağıdaki gibidir:
 • Cinsellik erkeklerin yaşadığı ve kadınların erkekler için yapmakla zorunlu olduğu bir durum gibi inanılması.
 • Cinsel birliktelik acı verici, kötü bir şey gibi düşünülmesi.
 • Erkekler baskın olan, güvenilmemesi gereken insanlar olarak düşünülmesi
 • Cinsel istek ve arzu keyfin yaşanması hafif kadın olarak algılanacağı düşüncesi ve kadının kendini göstermemesi gerektiği düşüncesi.
Devamını oku...  [Vajinismusa Sebep Olan Yanlış İnanışlar]
 

Cinsel Penetrasyona İlişkin Rahatsızlıkların Tedavisi

Ağrılı cinsel ilişki, disparoni

Kadın Hastalardaki Disparoni (Ağrılı Cinsel İlişki)

Cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında görülen disparoni, ciddi bir fiziksel muayene ve ayrıntılı bir psiko-seksüel değerlendirme gerektiren, sık rastlanan klinik bir problemdir. Söz konusu rahatsızlık, sadece sendromun sebebi yetersiz cinsel uyarılma ve ıslanma ya da vajinismus değilse disparöni olarak teşhis edilir. Kadınlarda rastlanan cinsel istek bozukluklarına daha önce değinmiştik.

Devamını oku...  [Cinsel Penetrasyona İlişkin Rahatsızlıkların Tedavisi]
 
<< Başlangıç < 1 2 4 > >>

Sayfa 4 - 5

Son Makaleler

Vajinismus Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Evlilik dediğimiz süreç, içerisinde cinselliği ve üremeyi de kapsayan bir süreçtir. Eğer bu evliliğin içerisinde cinselliği yaşayamadığınız zaman bir süre sonra evlilik bağları zayıflamaya başlar. Başlangıçta birbirini idare eden çiftler, birbirlerine toleransla yaklaşan bu çiftler zaman içerisinde 1. etapta cinsellik boyutuna gelmemek için bir takım sorunlar çıkarılabilmektedir. Bu sorunlar; birbirinden uzaklaşmalar gün geçtikçe artarak çiftlerin birbirlerine karşı olan saygı ve sevgisini azaltır hatta bazı erkeklerin cinsellik yaşamak için dışarıya başka partnerler bulmasına da neden olabilir. Ve bir süre sonra bakarsınız ki evlilik kurumu yavaş yavaş yıpranmaya ve tükenmeye doğru gitmektedir.

Bazı çiftlerde gördüğümüz zaman hanımlar, ilk yıllarda eşlerinin çok anlayışlı olduğunu onları cinselliğe zorlamadığını söylemektedirler. Ama süreç içerisinde bu durum böyle kalmamakta partnerlerin birbirlerine karşı olan sevgisi azalarak boşanmayla sonuçlanabilmektedir.

Vajinismus, cinsel problemler içerisinde basit olarak tedavi edilebilen bir problemdir. Bu kadar basit tedavisine rağmen eğer tedavi edilmezse de kişinin hayatında çok ciddi etkileri olan kişiyi mutsuzluğa, boşanmaya  ve hayattan kopmaya yönelten bir problemdir.

Çekinmeden hekime-terapiste başvurup bu probleminizi aşabilirsiniz.

 

Vajinismus Neden Olur?

Neden vajinismusum?

Vajinismusun arka yapısında, vajinismusa neden olan kadının cinsel ilişkiden korkmasının, çekinmesinin arkasında birçok nedenler olabilmektedir. Bunlar; kişinin çocukluk yaşından itibaren öğrendiği yanlış bilgilerden, kimlik yapısından veya eş ile arasında olan ilişki sürecinden daha birçok nedene kadar uzanabilmektedir.

Genel olarak baktığımız zaman bu hanımlarımızın birçoğu bilgi düzeyinde ilişkinin doğal bir süreç olduğunu herkesin bunu yaşayabildiğini, ilişkinin kadına acı vermediğini hatta zevk aldığını bunu istediğini söylemekte ama o an geldiğinde duygusal süreçte bunu yaşayamadığını çok ciddi anlamda kaygı-endişe ve panik duyduğunu canının yanacağını hissettiğini kötü bir şey yaptığı duygusuna kapıldığını söyleyerek kontrolsüzlük yaşadığını belirtmektedir.

İşte bu sürecin arka planında birtakım problemler yatmaktadır.  Süreci de tanımlayacak olursak, bu hanımlarımız ön planda fiziksel olarak gelişmiş, yetişkin kadınlar olup, arka planda duygusal anlamda küçük kız çocuklarıdır. Bu sürecin böyle gelişmesinin nedenlerinin bir tanesi de anne ve babanın ya çok koruyucu bir tavırla genç kızın duygusal olarak gelişmesini engellemesi ya da baskıcı bir tutum içerisinde gene genç kızın duygusal olarak gelişmesini engellemesi vardır.

 

Vajinismus Türleri

Vajinismus çeşitleri (türleri) nelerdir?

Primer (birincil) vajinismus

Kadının daha evvel bir cinsel birliktelik yaşamadığı ve ilk cinsel deneyiminde ortaya çıkan vajinismus türüdür.

Sekonder (ikincil) vajiinismus

Genelde zorlayıcı vajinismus tedavileri sonrası ortaya çıkabilen bir vajinismus türüdür. Hasta daha evvel vajinismus problemini yaşamıştır ve bizim uygun görmediğimiz içki, çeşitli anestezik yöntemler ile kızlık zarının aldırılması gibi uygun olmayan yöntemler ile vajinismus sorunu geçici olarak aşılır. Fakat en ufak travma ve duygusal sıkıntıda vajinismus sorunu tekrarlayabilmektedir. Bu durum zorlama vajinismus tedavileri süreçleri sonucu ortaya çıkmaktadır.

 

Vajinismusun Çiftler Üzerindeki Etkileri

Vajinismus problemi yaşayan çiftler başlangıçta birbirlerine anlayışla yaklaşırlar. Bunun arkasında bu sürecin yeni olması, hem de kadın ve erkeğin aynı duygusal arka planı paylaşması yer almaktadır. Çünkü vajinismus kaygısını yaşayan duygusal yapıdaki hanımları gene aynı duygusal yapıya yakın yani arka planda çocuksu duygusal yapıya yakın erkekler seçmektedir. Ve süreçte bir süre sonra her iki tarafta bundan bunalmaya, kabullerinden vazgeçmeye ve birbirlerini suçlamaya başlarlar. Ve gene yaşanılamayan, başarılamayan cinsellikten sonra cinsel denemelere ara verilmektedir.
Başlangıçta bu süreç çeşitli bahanelerle aynı saatlerde yatağa girmekten kaçınmakla başlar. Bazen bilinçaltı süreçlerin getirdiği sıkıntılar ile beraber olur olmaz şeylerden çiftler kavga etmekte, küsmekte ve böylece o geceyi o günü kurtarıp cinselliği yaşamamakta, denememektedirler. Çünkü denenen bir cinsellik sonuçta başarılamayacak her iki taraf için kaygı, üzüntü ve mutsuzluk olacaktır.

 

Vajinismus Ne Sıklıkta, Kimlerde Görülür?

Vajinismus, kadının ilişkiye girememesi için herhangi bir fiziksel problem olmadığı halde duygusal sıkıntıları cinselliği, cinsel ilişkiyi anlamlandırması ile ilgili farklı düşüncelerden kaygı, korkularından dolayı bu evlilik hayatını cinselliği-beraberliği yaşayamamasıdır.

Vajinismusun görülme sıklığı nedir?

Maalesef vajinismus, ülkemizde dünya popülasyonuna göre yaygın oranda görülmektedir. Dünya popülasyonunda bu rakam kadınların içinde %1-2 iken ülkemizde ise %7-10 arasında bir rakam ile seyretmektedir. Bunun altında da kız çocuğuna büyürken veya kadına toplum içerisinde verdiğimiz veya vermediğimiz rollerden kaynaklanan bir süreçtir. Ülkemizde sıkıntıların arkasında bizim kültürel kodlarımız ve aile ilişkilerimizin ciddi bir anlamı vardır. Belki küçükken koruma amaçlı o küçük kızı büyütmememiz birçok şeyden sakınmamız, büyüdüğünde onun duygusal olarak o kadınlık rolüne geçememesi ve cinsel ilişkiyi yaşayamamasına sebep olmaktadır.

 

Vajinismus Terapisi

Vajinismus terapisi kısa ve basit bir süreçtir. İnsanların zihinlerinde canlandırdıkları gibi çok uzun aylar, yıllar süren ve maliyetleri inanılmaz boyutlara ulaşan bir terapi değildir. 3-5 seanslık basit terapiler ile 2-3 haftalık süreçlerde vajinismus problemi rahatlıkla çözülebilmektedir. Aynı şehirde terapisti olmayan kişilere biraz daha yoğunlaştırılmış bir terapi ile 2-3 günlük sürelerde yapılmaktadır.

Ama tabii sağlıklı olan o duygunun pekiştirilerek kişinin çok zorlanmaması için genelde 2-3 haftalık bir terapi sürecini 3-5 seansı bu 2-3 haftanın içerisine yaymaktayız. Fakat şehir veya yurt dışı vakalarda da 2-3 günlük sıkıştırılmış-yoğunlaştırılmış bir terapi ile problem çözülmektedir.

 

Anketler

Vajinismus Nedir?