Vajinismus Tedavisi Bilgi Portalı

Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni)

PDF Yazdır E-posta

Ağrılı cinsel ilişki, disparoniKadınlarda yaşanan ağrılı cinsel ilişki,disparoni olarak isimlendirilir. Bu sorunu yaşayan kadınlar cinsellik sırasında acı çektiklerinden zamanla cinsel isteksizlik yaşamaya başlarlar ve ilişki sırasında vajinada kuruma meydana gelebilir. Bu süreç erkekte de erken boşalma ve sertleşme problemleri yaratacak bir sürece kadar devam edebilir. Kadının cinsel ilişkide ağrı duyması fiziksel olabileceği gibi psikolojik nedenlerden de olabilmektedir.

Yaşanmış doğum travmaları, ameliyatlar ve yumurtalık iltihabı veya kistleri gibi süreçler kadında fiziksel bir takım ağrılar oluşturabilmektedir. Aynı zamanda vajende oluşan bir takım anormallikler ve yaralanmalar da kadının cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı çekmesine sebep olabilir. Bu süreçler yapılan muayene sonucunda tespit edilip gerekli şekilde tedavi edilebilir.

Bir başka sorun ise kadının psikolojik olarak ilişki sırasında acı duymasıdır. Bu vajende oluşan bası hissinin farklı şekilde algılanması yanlış bilgilendirme ve travmalara bağlı olarak zihinde o basınç hissi ile beraber yaşanan sürecin acı olarak ağılanması şeklinde değerlendirilebilir. Kimi kadınlar yanlış bilgilendirmeye ve algılamaya bağlı olarak bu süreci yaşarken kimileri de eşle yaşadıkları sosyal alandaki sorunlarla beraber partneri istememekte ve bilinç altı süreçlerle beraber hem kendini cinsellikten uzaklaştırabilmek hem de partnerini uzaklaştırabilmek için de farklı bir savunma düzeyi geliştirebilirler. Bu durumda kişiye yapılacak tedavi ile beraber algılamada cinselliği doğru algılaması gösterilerek sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşantıya kavuşması cinsellik sırasında ağrı ve acı hissetmemesi telkinlerle ve terapi yöntemi ile öğretilerek hem kadın hem de erkek için sağlıklı bir süreç mutlu bir cinsellik ve beraberlik sağlanabilir.

 

Makale video iconAşağıdaki videoda Dr. Cenk Kiper, kadınlarda yaşanan cinsel ilişkide ağrı (disparoni) hakkında bil giler vermektedir.

 

 

Diğer konular;