Vajinismus Tedavisi Bilgi Portalı

Cinsel Bilgi

Orgazm Bozukluğu Tedavisi

PDF Yazdır E-posta

Orgazm bozukluğu tedavisiKadınlarda orgazm bozukluğu tedavisi nasıl yapılır?

Kadınlarda yaşanan orgazm bozukluğu, bu sorunu yaşayan kadınlar için çok ciddi bir problemdir. Hem kadın hem de erkek cinsellikte istediği hazzı yakalayamamakta, mutsuz olmakta ve sosyal sorunlar yaşamaktadırlar. Orgazm bozukluğu yaşayan kadın zaman içerisinde cinsel isteksizliğe kadar varan bir sürece ulaşmakta, erkek ise eşini tatmin edemediğini düşünmekte ve sıkıntı yaşamaktadır. Orgazm bozukluğu birçok nedenden dolayı olabilmektedir.

 • Yanlış öğrenilmiş mastürbasyon alışkanlığı,
 • Cinselliğe karşı edinilmiş yanlış bilgiler,
 • Partnerin yani erkeğin uygunsuz ve uyumsuz davranışları

kadında orgazm bozukluğu yaratabilir. Kadın ilk olarak orgazmın ne olduğunu öğrenmeli bunun için de bir basamaklama tedavisi dediğimiz süreçten geçmelidir.

Kadınlarda orgazm bozukluğunun tedavisi-terapisi büyük bir oranda başarı sağlamakta bu sıkıntıyı yaşayan kadınlar, orgazmı öğrenerek sağlıklı ve mutlu bir cinsel hayata kavuşmaktadırlar. Eğer kadın orgazmı bilmiyorsa ilk yapılacak şey kişiye klitoral de olsa orgazmı öğrenmesiyle başlar. Daha sonra çeşitli terapi yöntemleri, verilen bilgiler ve egzersizlerle beraber vajinal orgazm öğretilir ve kadın bu sorunu aşmış olur.

 

Makale video iconAşağıdaki videoda Dr. Cenk Kiper, kadınlarda görülen orgazm olamama nedenleri ve tedavisi hakkında bilgiler vermektedir.

 

Devamını oku...  [Orgazm Bozukluğu Tedavisi]
 

Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni)

PDF Yazdır E-posta

Ağrılı cinsel ilişki, disparoniKadınlarda yaşanan ağrılı cinsel ilişki,disparoni olarak isimlendirilir. Bu sorunu yaşayan kadınlar cinsellik sırasında acı çektiklerinden zamanla cinsel isteksizlik yaşamaya başlarlar ve ilişki sırasında vajinada kuruma meydana gelebilir. Bu süreç erkekte de erken boşalma ve sertleşme problemleri yaratacak bir sürece kadar devam edebilir. Kadının cinsel ilişkide ağrı duyması fiziksel olabileceği gibi psikolojik nedenlerden de olabilmektedir.

Yaşanmış doğum travmaları, ameliyatlar ve yumurtalık iltihabı veya kistleri gibi süreçler kadında fiziksel bir takım ağrılar oluşturabilmektedir. Aynı zamanda vajende oluşan bir takım anormallikler ve yaralanmalar da kadının cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı çekmesine sebep olabilir. Bu süreçler yapılan muayene sonucunda tespit edilip gerekli şekilde tedavi edilebilir.

Devamını oku...  [Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni)]
 

Kadının Cinsel Organları

PDF Yazdır E-posta
Kadın cinsel organlarıBüyük dudaklar, (labium majus): Sağlı ve sollu altı yağ dokusu ile dolu uzunlamasına deri çıkıntısıdır, genç kızlarda ve doğum yapmamış olanlarda iç yüzleri genelde birbirine değer, kadın cinsel organlarına ait dokuları örterler. Dış yüzleri kıllıdır, iç yüzleri kılsız yağ ve ter bezlerinden zengindir.


Renkleri, büyüklüğü ve küçüklüğü ırka ve yaşa göre değişmekle beraber, cinsel ilişkiye başlama yaşı, yaşanan ilişki sıklığı, doğum sayısı, jilet-ağda gibi epilasyon yöntemlerinin uygulanışı ve kilo şekil ve büyüklüğünde rol oynar.
Ortalama olarak 7-9 cm uzunlukta, 2-4 cm genişliktedir. Erkekte karşılık geldiği organ testislerin (yumurtalıkların) üstündeki deridir.

Devamını oku...  [Kadının Cinsel Organları]
 

Adet Düzeni

PDF Yazdır E-posta
Adet düzeni Öncelikle isterseniz menstürasyonun - adet kanamasının ne olduğundan ve niye olduğundan biraz bahsedelim:

Rahim iç yüzeyinde her ay dölenmiş yumurtanın (gebeliğin), gelip yapışmasına ve buradan beslenmesi için damarlanmasını sağlayacak bir tabaka oluşur ve eğer döllenme yoksa bu duvar görevini tamamlayıp yerini alttan gelen yeni dokuya bırakarak dökülür, rahimden dolayısıyla vücuttan dışarıya atılır. Her ay bu işlem aynı şekilde tekrarlanır biz bu sürece menstürel siklus – adet düzeni, işlevini yitirerek yerini yeni oluşan yapıya bırakıp dışarıya atılan bu dokuya da adet kanı, mentürasyon kanaması diyoruz.

Her insanın vücudundaki her düzenin birbirinden farklı olduğu gibi adet düzeni de kişiden kişiye göre farklılık gösterir.
Devamını oku...  [Adet Düzeni]
 

Cinsel Bozukluklar ve Telkin

PDF Yazdır E-posta

Kadınlarda cinsel istek bozuklukları ve telkin

 • Cinsel bozuklukların tedavisi bütünleyici bir yaklaşım telkin, cinsel bozuklukların tedavisinde neden yararlıdır?
 • Kaygı azaltmayı geliştirmede telkin
 • Cinsel korkulardan ve olumsuz kavramlardan sağlıklı bir şekilde ayrılma
 • Fantezide telkin ile destek içine çekme, cinsel fanteziler de dahil, fanteziye gerçek tepkiler verilmesine sebep olur
 • Haz duygularının emilmesi
 • Geçmiş deneymlerin ve fantazilerin yeniden yorumlanması
 • Geçmiş deneyimlere mesafe almak
 • Metafor terapileri
 • Zaman esnemesi
Devamını oku...  [Cinsel Bozukluklar ve Telkin]
 

Cinsel İsteksizlik (Cinsel Soğukluk)

PDF Yazdır E-posta
Cinsel isteksizlik, cinsel soğuklukBazı bireyler cinsel yönden fazla arzulu olmadıklarını düşünürler. "Fazla cinsel arzu duymamak" (cinsel isteksizlik) de çoğu durumda yapısal bir özelliktir ve birey baştan beri böyledir. Bazı insanlar yapısal olarak cinselliğe daha az "düşkündürler".

Bazen bir birey hayatının belli bir döneminde diğer dönemlerine göre daha az cinsel arzu duyduğunun farkına varabilir. Cinsel arzunun anormal bir şekilde düşük olduğunun belirleyicisi, bu arzu azalmasının kişiyi rahatsız etmesi veya kişinin eşiyle olan ilişkilerini olumsuz etkilemesidir. Bu tanımın dışında kalan "azalmış cinsel arzu" (cinsel soğukluk) anormal kabul edilmez.

Devamını oku...  [Cinsel İsteksizlik (Cinsel Soğukluk)]