Vajinismus Tedavisi Bilgi Portalı

Evliliğin Kâbusu: Vajinismus

PDF Yazdır E-posta

Evliliğin kabusu, vajinismusVajinismus kadının korku, panik ve acı hissedeceği kaygısıyla kasılıp ilişkiye izin vermemesi, kontrolsüzce kasılması, bacaklarını kapatmasıdır. Kadınlardaki ilişkiye girememe korkusu olan vajinismus, eğer tedavi edilmezse evliliği tehdit edecek boyutta ciddi bir soruna dönüşebilir.

Kadın ilişkiye girerse canının çok acıyacağına, kötü, yasak, ayıp bir şey yapacağına inanır. Nedeni tamamen psikolojiktir. Kadın ya gelişme çağındaki yanlış bir eğitimden dolayı ya da yaşadığı, duyduğu, gördüğü bir olaydan etkilenerek cinsel ilişkiden korkmakta ve ilişkiye girememektedir. Dışarıdan bakan insanlar için inanılmaz gibi gelse de birçok kadın bu sorunu yaşamaktadır. Bu yüzden birçok evlilik bitmektedir.

Tedavi merkezlerine bu konu ile birçok insan başvurarak tedavi oluyor. Sonuç olarak sağlıklı bir cinsel hayat, mutlu bir evlilik sürdürüyor.

Kimseyle paylaşılmaz

Birçok kadın bunu neden yaptığını bilmez. Sevdiği ve saydığı, hayatını beraber sürdürmek istediği eşi ile beraber olamaması onu üzer ve bir iç kargaşa yaşar. Toplumun en küçük yapısı olan aile düzenini bozmaktadır. Birçok çift böyle bir sorunun yalnız kendilerinde olduğuna inanır. Bunun yalnızca kendilerine özgü bir acayiplik, anormallik olduğunu düşünüp utanır ve sorunu kimse ile paylaşamaz.

Cinsel ilişki yaşayamayan ailede huzursuzluk ve mutsuzluk başlar. Kadın kendini ezik ve suçlu hisseder. Kocanın başlangıçtaki anlayışlı tavrı uzun vadede yerini karamsarlığa ve anlayışsızlığa bırakır. Hatta eşinin cinsel ilişki kurmamasına karşı gösterdiği tepki erkekte sertleşme problemi gibi sorunlara varır. Erkek baştaki yumuşak ve anlayışlı halini bırakıp eşine karşı sertleşebilmekte veya cinsel doyumu dışarıda aramaya başlayabilmektedir.

Çevre baskısı başlar

İlişki kurulamadığında hayatın devamlılığını sağlayan bir dürtü olan üremede yerine gelemez. Çiftler çocuk sahibi olamayınca çevre ve aile baskısı da başlar. Sorun giderek büyür, cinsel ilişki kuramamayı, hem erkek hem de kadın artık tolere edemeyecek hale gelir.


Diğer konular;