Vajinismus Tedavisi Bilgi Portalı

Vajinismus Egzersizleri

PDF Yazdır E-posta
Vajinismus kegel egzersizleriVajinismus tedavi süreci "Vajinismus Tedavi Yöntemleri" makalesinde belirtildiği gibi hastaya özel ve değişik aşamalardan oluşmaktadır. Vajinismus sorunu kişinin psikolojik yapısından, kaygı, korku, duygusal alt yapısından kaynakladağından kişiye sadece terapi uygulanmamaktadır. Vajinismus ve benzeri psikolojik hastalıklarda kişinin ruhunu ve bedenini uyumlu olarak tanıması ve anlaması için çalışmalar ve vajinismus egzersizleri (kegel egzersizleri) de yaptırılmaktadır.

Vajinismus tedavi sürecinde uygulanan vajinismus egzersizleri

Tedavi sürecinde bu aşamada çeşitli vajinismus egzersizleri uygulanmaktadır. Bu egzersizler duygusal olabileceği gibi, fiziksel egzersizler de olabilir. Duruma göre bazen sadece duygusal, bazen fiziksel egzersizler, bazen de hem duygusal, hem fiziksel egzersizler uygulanabilmektedir. Yalnız bu egzersizlerin terapisiz yapılmasıyla kişinin bu hastalığı aşması geçici olarak mümkün olabilir, ama uzun vadede başka sorunlar oluşturabilmektedir. Çünkü egzersizlerin yalnız başına ve uzmansız uygulanması, bazı hastaların derinde yatan duygusal kırgınlık veya problemlerini çözemeyebilir, bu ileride cinsel ilişkiden zevk alamama veya gebeliğe hazır olamama gibi sonuçlarla ortaya çıkabililir. Hatta bazen hasta kendi başına tedavide başarısız olduğunda bu kırgınlık, bu kaygı ve korku daha da ciddi boyutlara gelebilmektedir, ve hastanın tedavi süreci böyle bir travmadan dolayı zorlaşabilmektedir.

Bunun için vajinismustan sağlıklı bir şekilde ve tamamen kurtulmak için bu vajinismus egzersizlerini yalnız başına değil bir uzmana başvurup, onun yönledirmesi veya verdiği diğer talimatlar ve terapiler eşliğinde gerçekleştirmek daha doğrudur. Siz de, bu sıkıntıdan kurtulmak için hiç tereddüt etmeden lütfen en yakınınızdaki bir uzmana başvurun.


Diğer konular;