Vajinismus Tedavisi Bilgi Portalı

Vajinismus Hakkında Merak Edilenler

PDF Yazdır E-posta

Vajinismus hakkında merak edilenlerVajinismusun çözümü için ne yapabilirim?

Vajinismus (cinsel ilişkiye girememe) sorunu herkeste olabilir. Bu ayıp ya da utanılacak bir şey değildir. Bunu yaşamak veya hissetmek sizin bir kabahatiniz veya yanlışınız değildir. Ama çözümü, tedavisi olan vajinismus için adım atmak ve tedavi olmak gerekir. Doktora başvurmak herşeyi çözebilir. Vajinismus çok kolay çözümü olan bir süreçtir. Önemli olan ilk aşamada karar vermek, çözümü olduğunu bilmek, basit şekilde çözüleceğini sizleri üzmeden duygularınızı anlayarak hekiminiz, eşiniz ve siz bir işbirliği içerisinde bu sorunu çözüp, sağlıklı mutlu bir kadın ve aile olmanın yolu önünüzde durmaktadır.

Vajinismus sorununun çözümündeki amaç; kişinin duygularını gerçekçi olarak görebilmesi, bunları yönetebilme becerisini elde etmesi, bireyleşmesi ve erişkin bir kadın olabilmesinin duygusal olarak sağlanmasıdır.

Vajinismus muayenesi nasıl yapılır?

Vajinismus muayenesi toplam 5-10 dk. sürer. Kişi önce psikolojik, sonra fiziksel olarak değerlendirilir. Fiziksel muayene sırasında kişiye dokunulmaz. Kadının canı acımaz veya korkmaz. Sadece muayene odasında geçme süresi veya masaya olan tepkisi de psikolojik olarak değerlendirilir. Daha sonra izin verir ve ister ise basitçe ilişkiye mani olan bir hali olup olmadığına bakılır.

Vajinismusun sonradan ortaya çıkması nedir?

Normalde daha evvel cinsel hayatı olup bir süre sonra bu problemi yaşayabilmektedir. Sıkıntılı bir cinsel ilişki dönemi geçirmiş, problemli bir doğum süreci geçirmiş veya cinsel taciz-tecavüz gibi birtakım istismarlara maruz kalmış kişilerde daha sonradan vajinismus cinsel ilişkiden korkma kaygı duyma, endişe etme ve ilişkiye girememe problemi gelişmektedir ki buna sekonder vajinismus diyebiliriz.

Vajinismusun tedavisi ne kadar sürer? Maliyeti nedir?

İlk yapılacak şey hekime başvurarak muayene olmaktır. Muayene olmadan kaç seans sürer, maliyeti nedir? gibi sorular sormanın anlamı yoktur.

Çünkü doktor yapılacak tedavinin çeşidine ve süresine, nasıl bir tedavi yolu izleneceğine ancak hastayı değerlendirdikten sonra karar verebilir. Muayene öncesi yorum yapmaya çalışmak veya yorum istemek tamamen anlamsız ve gereksizdir. Siz yorar veya olaydan uzaklaşmanızı sağlar.


Diğer konular;