Vajinismus Tedavisi Bilgi Portalı

Vajinismus Hakkında Sorular ve Cevapları

PDF Yazdır E-posta
Vajinismus hakkında sorular ve cevapları

Vajinismus sebepleri her zaman psikolojik midir?

Vajinismus dediğimiz, ilişkiye girememe probleminin sebebi psikolojiktir. Burada kişinin tamamen kendi düşüncesinde ve kafa yapısında oluşturduğu aklında canlandırdığı unsurlar ile yarattığı ortamdan kaygı duymaktadır. Normalde böyle bir süreç yoktur. Eğer fiziksel bir sorun var ise zaten bu fiziksel bir engel olarak değerlendirilir. Jinekolojik muayene ile tespit edilerek gereği ne ise ameliyat, ilaç veya başka bir yöntemle bu giderilir. Çünkü vajinismus, hiçbir fiziksel engel olmadan kişini ilişkiye girmesini engelleyici hiçbir neden olmadan bu durumu yaşaması olarak tanımlayabiliriz.

Eğer ortada fiziksel bir sebep olmadan kişi herhangi bir şeyi yaşayamıyorsa bir korku, kaygı, endişe veya bilgi yetersizliğinden buna psikolojik sebep denir ki psikolojik sebeplerin büyük bir çoğunluğunun çözümünü ise maalesef kişi kendi kendine çözememekte ve bu konuda kişilerin profesyonel destek alması gerekmektedir.

Vajinismusun tedavisi için ne yapılmalıdır?

Vajinismus probleminde öncelikle yapılması gereken şey, bir terapiste başvurmaktır. Kişinin aşması gereken bu yolda ilerlemeyi engelleyen 1. engel doktora gitme kaygısı ve endişesidir.

Vajinismus profesyonel destek almadan geçebilir mi?

İlk etapta 1 ayık bir alışma süresi tanımlıyoruz. Tanımlanan bu süreç içerisinde genelde bu problemlerin %60’a yakını kendi kendine çözülebilmektedir. Kalan vakalar içinde çok küçük bir yüzde ilerlemiş zamanlarda deneme-yanılma yöntemleri ile bazen çözülebilmekte ve kişiler kaygı ve endişelerini aşabilmektedir. Ama vakalara baktığımız zaman, vakaların %99’u profesyonel destek almak zorundadırlar. Özellikle de cinsel hayatta vajinismus gibi bir problemin çözümünde başvuru kaynağı hekim, psikolog, psikiyatri veya terapist dışında olamamaktadır. Çünkü bu kişilerin, destek almaya çalıştığınız dışarıdan kişilerin de bu konu hakkında bilgisi yeterli değildir. Fayda yerine daha fazla zarar verebilirler.

Vajinismus tedavisinde erkeğe düşen görevler

Vajinismus tedavisinde erkeğe düşen görevler nelerdir?

Vajinismus tedavisi ideal olarak erkek ve kadının beraber tedaviye gelmesi ile yapılır. Çünkü kadının problemleri olduğu gibi erkeğin de problemleri ve kaygıları olabilir. Terapi sürecinde ilk olarak yapacağımız şey, erkeğin kaygı ve endişelerini yok edip onu sağlam bir şekilde terapi sürecinde yer almaya hazırlamaktır. Bu sürecin içerisinde erkek, hekim ile beraber uyumlu bir şekilde çalışmalı hekimin önerilerine uyum sağlamakla beraber eşine destek olup, güven vermelidir. (bknz: Vajinismus probleminde erkeklerin yapacakları)

Vajinismus kimlerde görülür?

Vajinismus olgularında yaşa baktığımız zaman herhangi bir standardizasyon yoktur. Her yaştaki kişide ve evlilikte vajinismus sorununa rastlanılabilmektedir. Ülkemizde vajinismusun görülmesini bir yaşa veya kültüre göre endeksleyemeyiz.

Ama tabii ki bu problemin görülmesinin arkasında baskıcı bir anne baba veya çok koruyucu anne-baba tutumu görülmektedir.

Terapi açısından hastanın yaşının, evlilik yılının herhangi bir avantajı veya dezavantajı var mıdır?

Kişilerin yaş düzeyleri terapi açısından hiçbir farklılık oluşturmamaktadır. Çünkü genç hastalarda daha fazla bir azim ve motivasyon var iken onların dezavantajları ise tecrübesizlikleridir. İleriki yaş hastalarda ise hayat tecrübeleri birtakım deneyimleri kendi içlerinde avantajları ve dezavantajları tamamlamaktadır.

Vajinismuslu kadınlar çocuk sahibi olabilir mi?

Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar çocuk sahibi olabilir. Bu da basit cinsel yaklaşımlar sırasında tam bir cinsel ilişki gerçekleşmese bile spermin vajinaya kaçması ile beraber çocuk sahibi olunabilmektedir. 


Diğer konular;