Vajinismus Tedavisi Bilgi Portalı

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

PDF Yazdır E-posta

Vajinismus nasıl tedavi edilir?Vajinismus probleminin tedavisinde çok farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Uygulanacak tedavi yöntemi kişinin korku ve kaygı mekanizmasına ve bunun oluşma şekline göre değişmekle beraber aynı zamanda yaşına, eğitimine, kültür düzeyine, evlilik süresine ve sosyal yapısına göre çok çok farklılıklar göstermektedir. Bunun için hastayı muayene eden ve görüşen hekim kişiye uygun bir tedavi yöntemi seçmektedir. Bu tedavi yönteminin seçilmesindeki en önemli etkenlerden bir tanesinde, hekim ile hasta arasında bir uyum sürecinin başlamış olmasıdır.

Tedavide esas amaçlanan bilgi ile duyguyu eşleştirmektir. Çünkü vajinismus hastalarında her zaman belirtildiği gibi kişi canının yanmayacağını, birçok kişinin bu ilişkiyi rahatlıkla yaşadığını ve zevk aldığını bilmekte ama duygu olarak içinde oluşan o kaygıyı kontrol edememektedir. O zaman terapi sürecinde yapılan işlem duygu ile bilginin eşleştirilmesi içeride oluşturulan kaygının ve endişenin bilgi ile beraber yok edilmesidir. Tedavi sürecinde gene hem psikolojik tedavi süreçleri uygulanabileceği gibi eğer uygun ise fiziksel bazı yöntemlerde hastaya uygulanmaktadır.

 

Makale video iconAşağıdaki videoda Dr. Cenk Kiper, vajinismus nasıl tedavi edilir? hakkında sizlere bilgiler vermektedir.

 

 

Diğer konular;