Vajinismus Tedavisi Bilgi Portalı

Vajinismus Ne Sıklıkta, Kimlerde Görülür?

PDF Yazdır E-posta

Vajinismus ne sıklıkta, kimlerde görülür?Vajinismus, kadının ilişkiye girememesi için herhangi bir fiziksel problem olmadığı halde duygusal sıkıntıları cinselliği, cinsel ilişkiyi anlamlandırması ile ilgili farklı düşüncelerden kaygı, korkularından dolayı bu evlilik hayatını cinselliği-beraberliği yaşayamamasıdır.

Vajinismusun görülme sıklığı nedir?

Maalesef vajinismus, ülkemizde dünya popülasyonuna göre yaygın oranda görülmektedir. Dünya popülasyonunda bu rakam kadınların içinde %1-2 iken ülkemizde ise %7-10 arasında bir rakam ile seyretmektedir. Bunun altında da kız çocuğuna büyürken veya kadına toplum içerisinde verdiğimiz veya vermediğimiz rollerden kaynaklanan bir süreçtir. Ülkemizde sıkıntıların arkasında bizim kültürel kodlarımız ve aile ilişkilerimizin ciddi bir anlamı vardır. Belki küçükken koruma amaçlı o küçük kızı büyütmememiz birçok şeyden sakınmamız, büyüdüğünde onun duygusal olarak o kadınlık rolüne geçememesi ve cinsel ilişkiyi yaşayamamasına sebep olmaktadır.

Vajinismusun görülmesinde kişinin yetiştirilmesi ve geçmişte yaşadığı olaylar büyük bir etkendir. Nasıl bir aile ortamından geldiği, büyürken neler ile karşılaştığı hep vajinismus problemi yaşamasına sebep oluşturmaktadır. Ve özellikle de çok korunan, gözlenen, dış dünyadan uzaklaştırılan yani şekil verilen genç hanımlarda vajinismus dediğimiz problemi görmekteyiz.

 

Diğer konular;