Vajinismus Tedavisi Bilgi Portalı

Vajinismus Problemi Yaşayan Çift Ne Yapmalıdır?

PDF Yazdır E-posta

Vajinismus problemi yaşayan çift ne yapmalıdır?Yapılacak tek şey, gene diğer bütün problemlerde olduğu gibi en yakın bir uzmana başvurmaktır. Çünkü vajinismus probleminin diğer sıkıntılardan, hastalıklardan hiçbir farkı yoktur. Bu da sizin yaşadığınız bir probleminizdir. Eğer bir problemi yaşıyorsanız isterse bütün dünya böyle bir problem olmaz desin eğer kişi o kaygıyı, endişeyi yaşıyor ise onun için en önemli şey bu problemin çözülmesidir.

Vajinismus problemi yaşayan kişiye (vajinismuslu kadın) en iyi yaklaşım yolu kişinin problemini kabul ettiğinizi hissettirmeniz ve gerçek anlamda da bunu yüreğinizde hissetmenizdir. Kişinin problemine saygı duymanız ona bir yaşama alanı açmanız onu anlamanız ve istiyor ise de çözüm sağlamanızdır.

Cinsel ilişkiyi yaşayamayan, cinsel ilişki yaşadığı zaman ne olacağını bilmeyen bunu hayal dahi edemeyen kişiler çok ciddi anlamda bir bilinmezlik kaygısı yaşarlar. Bu kaygı aynı ölüm kaygısı gibi, ölümden ne olacağını, ne ile karşılaşacağımızı bilmediğimiz için korkarız. Bu korku bizim hareketlerimizde kontrolsüzlüğe yol açar. İşte ilişki sırasında ne hissedeceğini, ne ile karşılaşacağını bilemeyen veya bunu yüreğinde hissedemeyen kadın çok ciddi anlamda kontrolsüzlüğe kapılır. Belki bu yaşadığı kontrolsüzlük daha sonra onu çok üzecek, çok ciddi anlamda sıkıntıya sokacaktır. Ama o anda kişi bu duygu ve davranışlarını kontrol edemez hale gelir.

Problemin arka yüzüne baktığımız zaman, ön yüzde fiziksel olarak yetişmiş iki yetişkin hayatlarını birleştirmişlerdir. Ama arka planda ise duygusal olarak o olgunluğa erişmemiş bir hanım veya bir hanımla bir bey vardır.

Gene kişi aynı kaygı ve endişeyi yaşayarak doktora başvurmaktan çekinmekte, doktor ile yaşayacağı süreçte gerek muayene, gerek tedavi aşaması olsun ne ile karşılaşacağını bilememekte hatta canlandıramamaktadır. Bu yüzden de doktora başvurma süreci çok uzun bir süre ertelenmektedir. Doktora başvuran çiftler görmektedirler ki, doktor ile olan diyaloglarında herhangi bir sıkıntılanma süreci yaşanmamaktadır. Çünkü doktor, zaten kişilerin yaşadıkları duygusal kaygıları, endişeleri bilmekte ve o kişilerden hiçbir zaman yapamayacakları ve rahatsız olacakları şeyler istememektedir.

Vajinismus probleminin çözümü

Tedaviye başvuran çift önce psikolojik olarak değerlendirilir ve nasıl bir tedavi süreci uygulanacağı ve nasıl bir sürecin yaşanacağı tespit edilmektedir. Bu problemi yaşayan kişiler doktora başvurmadan önce süreci belirlemek isterler, ama daha önce muayene etmediğimiz hastanın tedavisinin ne şekilde yapılacağını, tedavide hangi yöntemlerin uygulanacağını, ne kadar süreceğini  ve mali portresinin ne olacağını önceden bilmek zordur. Tabii ki kişi bu belirsizlik ve kaygısal süreç içerisinde bütün yardımı, desteğini doktorundan isteyecek, onun bir şeyleri belirlemesini isteyecektir. Bazen de kişi kaygı ve endişe ile terapiden uzaklaşmak için belirsizlik ortamını kullanacak bunun yükünü de gene nasıl bir tedavinin olacağını belirleme sürecinde kullanarak uzaklaşacaktır.

Vajinismus probleminin çözümüBütün psikolog, terapist ve doktor çalışanları bu tip hastalarımızın ne kadar sıkıntılı, ne kadar kaygılı olduklarını bilmekte onlara anlayış ve hoşgörü ile yaklaşmaktadır. Bunun içinde böyle bir problem yaşıyorsanız bu problemi profesyonel destek almak kaydıyla çok kısa sürede atlatabilirsiniz. Ve bunun içinde en yakın bir profesyonele başvurmak, probleminizin çözüm olacaktır. Başvurduğunuz profesyonel sizi değerlendirecek kaygı ve endişelerinizin hangi yönde olduğunu tespit ederek size bir tedavi programı çıkaracaktır. Bu programa göre de tedavi süreciniz başlayacak ve sizde her sağlıklı kadın gibi mutlu ve sağlıklı bir cinsel yaşantıya kavuşacaksınızdır.

Genel olarak baktığımız zaman hastalarımız çok çeşitli süreçlerde bu tedavi aşamasını yaşamaktadırlar. Ama gene kişiye bir ortalama fikir vermek gerekirse 1-3 seans arası bir süre hastaların %80’i ve %90’ı için yeterli olmaktadır. Tabii ki bu sürecin uzaması veya kısalması kişinin tedaviye olan inancına, eşinin desteğine ve doktoru ile uyumlu çalışmasına bağlıdır.

Çok zor gibi gözüken ama içine girdiğiniz zaman çok basit olduğunu ve kolay şekilde çözebileceğinizi gördüğünüz bu problemden biran önce kurtulmak için ilk adımı atmanız gerekmektedir. Alınacak tedavi sonucunda kişiler sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşantıya kavuşacak, hayatlarını daha başarılı ve üretken bir şekilde devam ettireceklerdir.


Diğer konular;