Vajinismus Tedavisi Bilgi Portalı

Vajinismus Sebepleri

PDF Yazdır E-posta

Vajinismus sebepleriVajinismus sebepleri psikolojiktir ve çeşitli faktörlerden oluşmaktadır. Anne ve babanın küçük yaştaki kızını büyümeye, cinselliğe, kadın olmaya ve anneliğe hazırlamamasıdır. Bunun arkasında da koruyucu anne-baba tutumları (gereksiz koruyuculuk), dış dünyanın gerçeklerine çocuğu hazırlamamak vajinismusa sebep olan en büyük etkeni oluşturmaktadır. Diğer bir problem ise cinsellik hakkında kişinin yeterli bilgi sahibi olmaması, çevresinden edindiği yanlış cinsel bilgilendirmeler ile cinselliği gerçeğinden farklı olarak sıkıcı, can alıcı, problem yaşayıcı ve kadın için bir dert olarak tanımlamayı öğrenmesi ve diğer insanların sağlıklı yaşadığı bir paylaşım olan haz duydukları bir süreci zihninde acı ve rahatsızlık yaratacak bir süreç olarak tanımlamasıdır.

Diğer yandan vajinismusun sebeplerinin küçük bir yüzdesini de geçmişte yaşanmış fiziksel travmalar (cinsel denemeler olabilir) ya da küçüklükte yaşanılan tacizler oluşturabilmektedir. Bu tip sebeplerden dolayı kadın severek evlendiği eşi ile beraber o evliliğin gerekliliği olan cinselliği maalesef yerine getirememektedir.

Vajinismus sebepleri tamamen psikolojik midir?

Vajinismus sebepleri tamamen psikolojiktir. Çünkü eğer başka bir neden var ise başka bir ismi alır. Ve bu tip hastalarımız hep o korkularını, kaygılarını acı ile eşleştirip gidip jinekolojik muayene olurlar. Muayene sonrasında da fiziksel bir sıkıntının olmadığı bunun tamamen kişinin tamamen kendi iç dünyasında yaşadığı kaygılardan ve korkulardan olayı anlamlandıramamasından meydana geldiği ortaya çıkar. Hastaların bir kısmı da zaten bunu gerek televizyondan gerek internetten takip ederek anlamlandırırlar. Özellikle de cinsel hayatta vajinismus gibi bir problemin çözümünde başvuru kaynağı hekim, psikolog, psikiyatri veya terapist dışında olamamaktadır. Çünkü bu kişilerin, destek almaya çalıştığınız dışarıdan kişilerin de bu konu hakkında bilgisi yeterli değildir. Fayda yerine daha fazla zarar verebilirler.

Vajinismus probleminin çözümü çok basittir. Ama kişinin içindeki yaşadığı kaygılardan dolayı problem için başvurması ve bir tedavi-terapi sürecine girmesi maalesef kadın için korkutucu olabilmektedir. Vajinismus terapisinde kişinin duygularını yenebilme becerisini vermek demektir.


Diğer konular;