Vajinismus Tedavisi Bilgi Portalı

Vajinismus Terapisi

PDF Yazdır E-posta

Vajinismus terapisiVajinismus terapisi kısa ve basit bir süreçtir. İnsanların zihinlerinde canlandırdıkları gibi çok uzun aylar, yıllar süren ve maliyetleri inanılmaz boyutlara ulaşan bir terapi değildir. 3-5 seanslık basit terapiler ile 2-3 haftalık süreçlerde vajinismus problemi rahatlıkla çözülebilmektedir. Aynı şehirde terapisti olmayan kişilere biraz daha yoğunlaştırılmış bir terapi ile 2-3 günlük sürelerde yapılmaktadır.

Ama tabii sağlıklı olan o duygunun pekiştirilerek kişinin çok zorlanmaması için genelde 2-3 haftalık bir terapi sürecini 3-5 seansı bu 2-3 haftanın içerisine yaymaktayız. Fakat şehir veya yurt dışı vakalarda da 2-3 günlük sıkıştırılmış-yoğunlaştırılmış bir terapi ile problem çözülmektedir.

Vajinismus terapisi ile problem nasıl çözülür?

Zaten olayı (cinsel ilişkiyi) zihninde canlandıramayan kadınların en büyük kaygısı şudur: “Benim yapmaktan korktuğum bir şeyi karşı taraf bana ne verecek de bunu aşmamı sağlayacak”. Hastalarımızın en çok korktuğu şeylerden bir tanesi de internette okudukları parmak egzersizleri dediğimiz süreçlerdir.

Vajinismus terapi ile nasıl çözülür?İlişkiye girememiş, vajinayı kafasında canlandıramayan bir bayana eğer siz “ne var canım bu bir sorun mu herkes yapıyor, işte sende şunu yapacaksın” diye bir süreçle yaklaşırsanız bu hasta terapiye yaklaşamamakta hatta bırakabilmektedir. O zaman bu kişi olayı nasıl algılıyor, nasıl bir kaygı mekanizması var işte en önemli olan kişiye o duyguyu yönetebilme ve durdurabilme becerisini öğretmektir. Kullanılan tedavi-terapi yöntemleri de kişilik kimlik yapısına göre çok farklı şekillerde çalışabilmektedir. Kimi hastalar bilgilendirme ile sorunu anlayıp, netleştirip bir zihinsel tasarım oluşturabilirken, kiminin anne-baba ilişkilerine kadar dinamik dediğimiz süreçlerine dönmek gerekir. Bazı hastalarımıza ise davranışçı egzersizler verilir. Kiminin kaygı ve korkularını telkin ile yatıştırılabilmektedir. Bazılarına ise kombine bir tedavi yöntemi uygulanmakta veya bilgilendirmeyi vermeden önce telkinin uygulanması gibi hasta ile görüşüldükten sonra o hastanın tolere edebileceği, yapısına uygun kimlik-kişilik sınırlarını zorlamayan, korkularıyla baş başa kalmasını sağlamayan korkularını yenebilecek bir düzeye getirebilen bir tedavi-terapi yöntemi uygulanır.

Bizim için terapinin başlangıcı, hastanın bir hekime-terapiste güvenmesi ve bu konuda “birtakım kaygılarım ve sıkıntılarım var ama ben bunu aşmak istiyorum ve bunu aşmak için de verebildiğimin maksimumunu vereceğim” diyerek bir tedaviye başlamasıdır. Kimse bir hastadan yapabileceğinin, bildiğinin, zihinsel sınırlarının veya korkularının üzerinde bir şey istememektedir. Zaten bunları isterseniz bu bir terapi olmaz, zorlama olur.

İşte terapi dediğimiz süreç, hastanın duysal ve psikolojik olarak bir ön hazırlığı, daha sonra o sistemlerin kademeli olarak kaygıların-korkuların netleştirilmesi bunların hasta ile beraber çözüm yollarının irdelenmesi ve sonuç aşamasından gelişmektedir. Onun için en önemli kavram ertelememek, terapiye karar vermektir.

 

Diğer konular;