Vajinismus Tedavisi Bilgi Portalı

Vajinismuslu Kadınlara Terapistin Yaklaşımı

PDF Yazdır E-posta

Vajinismuslu kadınlara terapistin yaklaşımı

Vajinismus problemi yaşayan hastaların en çok istedikleri şey anlaşılmaktır. Çünkü çok ciddi bir anlamda yalnızlık hissederler. Onların duyguları ile eşleşmeniz ve onları anladığınızı hissettirmeniz gerekir.

Hastaların en çok sıkıntılandığı şeylerin başında;

  1. Sen bunun acımayacağını, normal olduğunu bilmiyor musun? duygusunun hekim veya başka biri tarafından kadına aksettirilmesi,
  2. Cinselliği düşünemeyen, cinsel ilişkiyi kafasında canlandıramayan bir hastaya parmak egzersizi önerilmesi gelir ve bu kişiyi tedaviden tamamen soğutur.

Öncelikle bu hastanın duygusal süreçlerini görüp, nasıl bir duygu işlem prosesinin olduğunu gördükten sonra o hastayı hem duygu yönetimi tarzında güçlendirilerek hem de cinselliği canlandırabilme aşamasında bir eğitim verilir. Bu hastanın yapısına göre çok farklı süreçlerde devam etmektedir. Kimi hastalarda sadece bilgilendirme yeterli olurken, kimi hastalarda ise bir takım uygulayabileceği hiyerarşik egzersizler, telkin veya bilişsel tedaviler veya kompleks bir tedavi sistemi uygulanmaktadır.

Vajinismus, çözümü çok kolay olan bir problemdir. Ancak çözümü engelleyen unsur bu sorunu yaşayan kişilerin korkuları yüzünden doktora-tedaviye veya herhangi bir yere başvurmamalarıdır. Maalesef korku o kadar büyüktür ki ilişkiye giremeyen çift çözüm aramak yerine “biz bunu aşarız” diyerek erteleme yoluna gitmektedirler. Ve ertelendikçe korku büyümektedir.

Yapılması gereken birinci şey, korkmadan endişe duymadan bunu çözebilecek bir profesyonele başvurmaktır. Çünkü siz eldeki mevcut bilginiz ile bu sorunu çözemiyorsanız demek ki sizin çözme kaynaklarınız tükenmiştir. Çözümü sağlamak için yapacağınız ilk şey bir profesyonele, psikoloğa, doktora veya bir cinsel terapiste başvurmanızdır.


Diğer konular;