Cinsel Sağlık, Evlilik ve Aile Danışmanlığı Derneği

Vajinismus Tedavisi Bilgi Portalı

Vajinismuslu Kadınların Eşleri

PDF Yazdır E-posta

Vajinismuslu kadınların eşleriVajinismusta, eşin tutum ve yaklaşımı çok önemlidir. Eğer erkek eşinin kaygı ve korkularını, vajinismus problemini anlamaya çalışıp, onun yanında olduğunu göstermek yerine; bir an önce cinsel birlikteliği gerçekleştirip hem kendisine ve eşini, hem de aile büyüklerine karşı erkekliğini gösterme çabasına girerse, problemin halledilmesi zorlaşacaktır.

Vajinismuslu kadınların eşleri, zaman zaman eşi tarafından beğenilmediği ve sevilmediği duygularına girebilmektedir. Bu cinsel soğukluk ve isteksizliğe ve erkekte cinsel sertleşme problemine sebep olabilmektedir.

Bazı evliliklerde cinsel ilişkisiz bir yaşam sürülmekte, sanki hayatı paylaşan iki arkadaş gibi bir ev paylaşılmaktadır. Ve cinsellik yaşanamamaktadır. Kişiler burada daha ziyade çocuk olamaması ve sosyal baskı yüzünden bir rahatsızlık duymakta ve onun için bir tedavi arayışı içerisine girmektedirler. Yoksa hem erkeğin hem de kadının kendi gelişimsel süreçlerinden dolayı, cinsellikle ilgili bir uzak durmayla ilgili bir yaklaşımları bulunabilmektedir.


Diğer konular;