Vajinismus Tedavisi Bilgi Portalı

Vajinismusta Yanlış İnanışlar

PDF Yazdır E-posta

Vajinismusta yanlış inanışlarVajinismuslu kadınların bazıları, kızlık zarlarının çok kalın olduğuna ve bu yüzden ilişkiye giremediklerine inanırlar. Sorunun kızlık zarının ortadan kalkmasıyla çözüleceğine inanan çift, bir kadın doğum uzmanına giderek kızlık zarlarını ameliyatla açtırırlar. Ama bu da çözüm getirmez ve bununda işe yaramadığını gören çift iyice umutsuzluğa kapılır.

Vajinismus sorunu olan kadınların büyük çoğunluğu doktora muayene olamaz. Tıpkı ilişkide olduğu gibi panik ve korkuya kapılır. Bacaklarını kapatır ve ağlama krizine girerler. Bazen de sorununun ilaçlarla veya genel anestezi (bayılma) altında ilişkiye girmekle çözüleceğine inanılır. Uyutularak kaslarda gevşeme sağlanabilir. Hatta yanlış bir metod olarak vajinismuslu kadınların genel anestezi ile uyutulup partnerleri ile cinsel ilişkiye girmeleri sağlanır. Ama bu sorunu çözeceğine daha da büyütebilir. Kadın uyanık olduğunda cinsel ilişkiden iyice korkacaktır.

Kocası ise daha evvel anestezi altında ilişki kurduğu eşine karşı zorlayıcı bir tutum izlemeye başlayacaktır. Bu da korkuyu arttıracaktır. Ayrıca anestezi altında ilişkiye girilen kadın kendi kontrolü dışında bu tip bir ilişki yaşamaktan psikolojik olarak kötü etkilenebilir.

Bu tip sıkıntılı kişilerde sakinleştirici ilaç, antidepresan ilaç vermekle de sorun çözülmez. Aksine bu tip ilaçların bazılarının cinsel isteği azaltıcı etkisi vardır. Böylece sorun çözülmediği gibi, başka bir sorun olan cinsel isteksizlikte sıkıntıya eklenmiş olur. Kas gevşeticiler veya alkol alıp cinsel ilişkiye girme çabaları da hep hüzün ile sonuçlanır. Çok kolay tedavi edilebilen bir sorun olan vajinismus bu tip yanlış bilgi ve denemelerle iyice büyür.

Esas olarak vajinal kasılmanın (vajinismus) nedenleri tamamıyla psikolojiktir ve tedavi edilebilir. Nedeni ne olursa olsun, çiftler işbirliğine istekliyse vajinismus her zaman tedavi edilebilir. Önemli olan tedaviyi istemek ve başvurmaktır.


Diğer konular;