Vajinismus Tedavisi Bilgi Portalı

Vajinismusun Çözümü

PDF Yazdır E-posta

Vajinismus nasıl çözülür?

Vajinismusun çözümüHer insanın içinde her problemi çözme yetisi vardır. Yeter ki birinci basamakta bunu çözmeyi isteyin. Eğer bir şey yapmak isterseniz ve bunun gereklerini yerine getirirseniz başaramayacağınız hiçbir problem yoktur.

Vajinismusun çözümü, vajinismus terapisi ile rahat ve çok kısa sürede çözülebilmektedir. Ama kişinin içindeki yaşadığı kaygılardan dolayı problem için başvurması ve bir tedavi-terapi sürecine girmesi maalesef kadın için korkutucu olabilmektedir. Önemli olan 1. adımda doktora başvurmaktır. İlk olarak problemin tanımlanması, hastanın sıkıntısının belirlenmesi ve terapi sürecinin düzenlenmesi gerekir. Daha doktora başvurmadan birtakım kaygı ve endişe içerisine girerseniz bu problemi çözme şansınız azalmaktadır.

Vajinismus problemini kim çözer?

Vajinismus probleminin çözümü birçok doktor tarafından başarılı bir şekilde yapılabilmektedir. Önemli olan doktorla iletişim kurmanız, ona inanmanız, güvenmeniz ve gerçekten bu problemi çözmeyi istemenizdir.

Vajinismusun  çözümü; kişinin sosyal, psikolojik ve bedensel yapısını incitmeden ona zarar vermeden kendi kafasında oluşturduğu sıkıntıları, kaygı ve endişeleri yok etmeye yöneliktir.

Vajinismus profesyonel destek almadan çözülebilir mi?

İlk etapta 1 ayık bir alışma süresi tanımlıyoruz. Tanımlanan bu süreç içerisinde genelde bu problemlerin %60’a yakını kendi kendine çözülebilmektedir. Kalan vakalar içinde çok küçük bir yüzde ilerlemiş zamanlarda deneme-yanılma yöntemleri ile bazen çözülebilmekte ve kişiler kaygı ve endişelerini aşabilmektedir. Ama vakalara baktığımız zaman, vakaların %99’u profesyonel destek almak zorundadırlar.

 

Diğer konular;